Rozhovor s Dušanom Kašperom

 Referencie Dusan Kasper

Pred schudnutím som mal čo robiť, aby som si zaviazal šnúrky na topánkach

Vodič kamióna Dušan (57) sa stal po havárii zo dňa na deň invalidom, ktorý všetok stres, hnev a obavy zo svojho stavu zaháňal jedením. Netrvalo dlho a jeho váha sa vyšplhala na 115 kg. Nebyť šťastného rozhodnutia konzultovať krízový stav s nutričnou terapeutkou, pravdepodobne by nám dnes svoj príbeh už nerozprával…

Rýchlo som sa zadýchal pri prejdení pár krokov a do kopca som radšej ani nekráčal.“ popisuje situáciu pán Dušan. Pritom bol pôvodne vášnivým športovcom, futbalistom, aktívnym otcom, ktorý svoje deti aj manželku brával na rôzne športové podujatia, ako bolo korčuľovanie, lyžovanie, plávanie a turistika.

Nikdy nebol vážne chorý ani nemal žiadny závažný uraz, až do okamihu…

Čo sa vlastne stalo?

„Doslova 24 hodín denne som takmer bez pohybu trávil na cestách ako vodič v kamióne, kde samozrejme moja poloha bola vždy v sede. Neskôr sa začali prejavovať aj problémy s chrbticou, no stále som sa presviedčal tým, že som v poriadku, že musím vydržať.

Moje pracovne nasadenie si však časom vyžiadalo svoju daň. Začal som priberať.“ spomína Dušan.

Rozhodol sa začať o seba viac starať, ale osud ho predbehol. Havaroval.

Absolvoval náročnú operáciu srdca a jeho život to doslova obrátilo na ruby – z workoholika sa stal čiastočný invalid na takmer trojročnej maródke…

„Moja psychika bola na dne. Toto je presný popis môjho vtedajšieho psychického a zdravotného stavu.“ otvorene o situácii pred zahájením chudnutia dnes hovorí pán Dušan. „V strese som sa prejedal, ba prežieral. Cez deň, cez noc, bolo mi to jedno!“

Keď jeho váha prekonala metrák, prekonal mozgovú príhodu. „Kvalitu“ vtedajšieho života pána Dušana si asi viete predstaviť..

Ako je dôležité mať podporu

Dcéra pána Dušana zhodou okolností v tom čase už mala výbornú skúsenosť s nutricionistkou Ing. Petrou Pavukovou, pôsobiacou v blízkom Prešove. Ale …

„Síce som aj sám videl, ako sa mi dcéra vďaka odporúčaním nutricionistky mení pred očami na atraktívnu ženu a ako sa cíti energická a spokojná, ale myslel som si, že nutričné poradenstvo nie je nič pre mňa.

Bol som presvedčený, že mne nepomôže nič. A pri mojich ťažkostiach, že to ani nezvládnem. A tak som sa naďalej utápal v mojom presvedčení, že už sa musím zmieriť so svojím stavom.“ priznáva pán Dušan.

Až jedného dňa, keď už sa dcéra ockovi neustále prihovárala, že aspoň to má skúsiť, zájsť do Prešova a u nutricionistky s veľmi dobrými výsledkami klientov sa tiež objednať, ho predsa len „nalomila“. „Išiel som do toho!“

Všetko sa dá zvládnuť, stačí chcieť

„Prvé stretnutie s pani nutricionistkou Pavukovou bolo prijemné. Po vyrozprávaní mojích ťažkostí mi povedala úžasnú ukľudňujúcu vetu: ,, Viem Vám pomôcť!“. Bol som nadšený.

Ale keď som prišiel domov, vynárali sa mi v hlave otázky: „Dobre som spravil? Bola investícia do výživových konzultácií vhodná? Zvládnem to ja? Skutočne toto môže nejako výrazne zmeniť kvalitu môjho života?“ pripomína si Dušan náročné obdobie rozhodovania.

No na druhý deň prišiel email s nutričným jedálničkom, Dušan išiel na nákup a začala sa jeho veľká premena.

Chudnutie s potešením

Prvé tri dni chudnutia boli ťažké, pretože Dušan bol skôr zvyknutý jedávať častejšie a väčšie porcie. Pár dní jemnej zmeny stačilo, aby si zvykol na lepší spôsob stravovania. Už po prvom meraní v Centre zdravého chudnutia Healthy Way v Prešove bol milo prekvapený zo svojich výsledkov.

Zmena stravovania prudko naštartovala jeho oslabené sebavedomie. S chuťou a radosťou začal cvičiť, chystať si nutricionistkou doporučené porcie a tešil sa opäť na ďalšie meranie.

Denný harmonogram nového životného štýlu a chudnutia nebol podľa pána Dušana vôbec náročný. Pozostával z ranného cvičenia a z príjemných prechádzok, ktoré absolvoval buď s manželkou alebo s vnúčatami.

 

Vlastne stačí celkom málo

„Na začiatku som mal 111 kg. Môj cieľ bolo schudnúť na 90kg. Bál som sa a myslel som si, že chudnutie bude ťažké a bude ma to stáť  veľa síl. No bol som prekvapený, že len tak málo stačí, aby sa človek cítil lepšie. Myslím si, že naučiť sa zdravo žiť a schudnúť môže každý v každom veku, aj s rôznymi ťažkosťami.

Sám som nielen schudol, ale upravilo mi to aj moje klinické ťažkosti súvisiace s vysokým krvným tlakom.

Za tieto výsledky som veľmi vďačný svojej nutricionistke Ing. Petre Pavukovej, ktorá mi zmenila môj život, pretože jej práca v oblasti výživy ľudí nie je pro ňu prácou, ale poslaním.“ hovorí s úľavou pán Dušan, ktorý oceňuje tiež veľkú trpezlivosť a pracovné nasadenie Ing. Petry Pavukovej.

Dnes si spokojný dedko opäť užíva radostného hrania a športovania s troma vnúčatkami. 

Referencie Dusan Kasper

 

Možno ste sa v príbehu pána Dušana našli aj Vy. Chceli by ste zmeniť svoj život a cítiť sa lepšie. Viem, ako sa cítite a aké ťažké je urobiť prvý krok ku zmene a odhodlať sa. Je to však možné aj napriek tomu, že máte strach zo zmeny, milujete sladké, bojíte sa hladu alebo nechcete cvičiť.

Môžete začať jednoduchou cestou a to 5 krokmi, vďaka ktorým budete chudnúť bez diéty (vhodné aj pre lenivých 🙂 ) >> 5 krokov, ako chudnúť bez diéty

Štítky:
Petra Pavuková
Som expertka na zdravú výživu, redukciu hmotnosti a vášnivá cestovateľka. Odborne Vám pomôžem zbaviť sa nezdravých návykov a dosiahnuť ideálnu hmotnosť, aby ste si mohli s ľahkosťou užívať život, ktorý si zaslúžite. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre