Vianoce bez strachu z priberania

Vianočné sviatky majú byť sviatkami pokoja, pohody, dobrej nálady a v neposlednom rade aj tradičného jedla. Prežite ich bez strachu z priberania.

 V spolupráci s našou kolegyňou nutričnou špecialistkou Ing. Máriou Markeovou, sme pre vás zhrnuli rady a tipy, ako môžete zvládnuť najkrajšie sviatky roka bez ujmy. 🙂 

Často sa totiž stáva, že mnohí trávia čas na lôžku schvátení predsviatočným zhonom a so zdravotnými ťažkosťami. Či už sú to problémy s trávením, bolesti žlčníka, vysoký tlak, migrény, takto si nikto svoje voľné chvíle nepredstavuje. Ako tomu jednoducho predísť?

Čo by ste poradili čitateľom, aby bolo trávenie dobré, hlava nebolela a ručička váhy ostala poslušne stáť na mieste aj po sviatkoch?

Prvý krok by bol odpoveďou na otázku: ako na to, aby sme nepribrali už v novembri? Určite neodporúčam chystať vianočné dobroty už 1,5 mesiaca dopredu ak viete, že vás to bude zbytočne lákať „vypapkávať“ ich. Existuje množstvo receptov na medovníky, ktoré upečiete pár dní pred Štedrým dňom a budú mäkké.

Väčšina gazdiniek „pre istotu“ upečie príliš veľa koláčikov, pečiva a iných maškŕt. Čo s tým? Vyhodiť? To snáď nie…

Skúste sa zamyslieť, bez ktorých koláčikov by ste si nevedeli vychutnať atmosféru koncoročných sviatkov a napečte len tie.

Menej je viac

Načo sa nechať provokovať maškrtami, bez ktorých sa v skutočnosti zaobídete? Navyše zistíte, že máte zrazu o niečo menej prípravviac času na vychutnávanie vianočnej atmosféry.   

Upratovanie a zhon patrí k Vianociam asi ako majonézový šalát s kaprom, ale nenechajte sa prípravami úplne ovládnuť. Je dokázané, že pri strese a únave konzumujeme viac sladkých potravín a väčšie porcie jedla.

Sviatky trvajú minimálne tri dni. Príliš krátky čas na oddych, ale príliš dlhý na to, aby sme porušili všetky rozumné pravidlá, čoho sme sa držali po celý rok. Ktoré sú naše najčastejšie chyby?

Rebríček chýb vedie nepravidelný príjem potravy. Majte na zreteli: Jedzte pravidelne každé  3-4 hodiny, nie raz, dvakrát denne, lebo sa ťažko odoláva maškrtám večer. Takisto je nevhodné zobkanie maškŕt celý deň, pretože neustále zamestnávate tráviaci trakt. Je potrebné, aby sme sa najedli a potom nechali čas na trávenie.

Vianoce sú sviatkom hojnosti, nie objedania sa. 🙂

Je nesmierne dôležité dodržiavanie pitného režimu (1,5-2 l), lebo pomáha udržiavať optimálne podmienky pre funkciu metabolizmu, navyše výber nekalorických nápojov (voda, minerálna voda, nesladený čaj) zamedzí príjmu zbytočných kalórií.

No a ako sa hovorí, hlad je prezlečený smäd.

Minimálny príjem tekutín môže byť tiež dôvodom nadmerného príjmu stravy (pretože v strave sa tiež nachádza voda, aj keď v menšom zastúpení). Takže než siahnete po ďalšej dobrote, zamyslíte sa, či to nie je práve kvôli tomu, že ste za celý deň takmer nič nevypili. 🙂

Málokto si uvedomuje, ze tvrdý alkohol je veľmi bohatý na kalórie. Výborná alternatíva je suché víno, alebo vinný strik. Aj tu však platí zlaté pravidlo: všetko s mierou.

Alkohol bráni spaľovaniu tukov a výsledkom je povzbudenie chuti do jedla. Je takmer rituálom, že pri podávaní alkoholu sa servíruje aj niečo drobné na jedenie.

Vedeli ste, že alkohol je toxín?

A preto najskôr dochádza k odbúravaniu toxínu a až následne k spaľovaniu energie z potravy prijatej napríklad i počas popíjania. 🙂

Nezabudnime na to, že aj počas koncoročných sviatkov je potrebné hýbať sa a cvičiť. Náš organizmus je na fyzickú aktivitu „stvorený„ , takže nič nerobenie, nech už sa nám zdá akokoľvek príjemné, je vlastne naším nepriateľom.

Venujte sa preto každý deň aspoň 30 minútovému aeróbnemu cvičeniu a konzumácia pár kúskov z obľúbených maškŕt tak nemusí byť sprevádzaná výčitkami.

Zacvičte si tréning pre Bohyne na spaľovanie tukov a formovanie postavy. 

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Navyše pravidelné cvičenie navodzuje psychickú pohodu a uvoľňuje napätie, takže nebudete mať tendenciu sa upokojovať jedením. Vyhnúť sa týmto chybám považujem za veľmi dôležitý krok, ktorý vedie k zvládnutiu sviatočného obdobia.

Za vrchol sviatkov sa považuje Štedrý deň. Ako by mal vyzerať z hľadiska stravovania?

Ak držíte pôst, pripravte sa ňan už vopred. Jeden až dva dni pred pôstom je veľmi dôležité odľahčiť stravu a zmenšiť porcie. Vyhnite sa mastným a vysmážaným jedlám, alkoholu a sladkostiam. V priebehu pôstu pite veľa tekutín.

Počas štedrej večere sa neprejedzte.

Naložte si menšiu porciu

Na štedrovečerných jedlách si môžete o dve až tri hodinky pochutnať znovu. Vyhnete sa tak žlčníkovým záchvatom, migrénam a zlému tráveniu.

Čo sa vzťahuje pre tých, ktorí pôst nedodržiavajú, prípadne sa postia len mierne?

Ráno začnite zdravými raňajkami, ktoré by mali obsahovať komplexné sacharidy, bielkoviny, tuky a vitamíny. Pokiaľ má telo dostatok energie od rána, menej podlieha pokušeniu ochutnávať počas dňa koláče, údeniny a iné dobroty.

Variant na raňajky: krajec chleba, plátok syra, 2 paradajky, polka papriky. Alebo môžu byť zaradené sladké raňajky vo forme koláča do 70 g (bábovka, vianočka).

Pokiaľ ste mali sladké raňajky, tak desiata by mala byť mliečna (tvaroh, jogurt). Po 2-3 hodinách si doprajte (ak máte chuť) vianočnú maškrtu ku káve či k čaju (medovník, vianočnú oplátku, linecké koliesko, vanilkový rožtek).

Vhodný variant na desiatu je aj čerstvé ovocie. Suché pečivo (medovník, linecké koliesko) odporúčam konzumovať do 40 -50 g.

Naplánujte si aspoň 30 minútové cvičenie

Hoci aj doma na koberci pri pozeraní obľúbenej rozprávky. Viď naše video vyššie v texte. 🙂  

Ani Vy sa už tento rok nemusíte priberania obávať. Jedálniček na rýchly detox TU >>

Niektorí ľudia mávajú počas Štedrého dňa okrem večere aj tradičný obed. Skúste si vybrať najmenšie zlo, ktorým môže byť v tomto prípade kapustnica, alebo šošovicová, prípadne iná polievka a zaradiť ľahkú variantu olovrantu, kombináciu zeleniny a bielkoviny, ako je vajíčko, mliečny výrobok, mäsový výrobok.

Nemusíte meniť svoje tradičné štedrovečerné recepty a rituály. Ešte nikto nepribral niekoľko kíl z pár lyžíc majonézového šalátu s vyprážaným kaprom v priebehu jednej večere. Treba len upraviť množstvo, nedať si 200 gramov, ale len pár lyžíc. Jedzte pomaly, jedlo a atmosféru si vychutnávajte. 🙂

Pre dámy

Ako sa presne stravovať nielen počas sviatkov, ale počas celého roka, aby váha ukazovala vaše vysnívané číslo učíme v komplexnom online programe Bohyňa zdravia a štíhlosti, na ktorý sa už začíname spoločne pripravovať v 3 videách TU >>

Začnite chudnúť s nami Bohyňami opäť v novom roku! Príprava už začína >

Stiahnite si naše rýchle tipy ako nepribrať 🙂 

Petra Pavuková
Som expertka na zdravú výživu, redukciu hmotnosti a vášnivá cestovateľka. Odborne Vám pomôžem zbaviť sa nezdravých návykov a dosiahnuť ideálnu hmotnosť, aby ste si mohli s ľahkosťou užívať život, ktorý si zaslúžite. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre