Problémy s chudnutím? Možno je za tým niekto iný.

Minimálne dva orgány v tele vám chudnutie môžu pekne skomplikovať. Buď si všimnete, že „bezdôvodne“ priberáte, alebo sa snažíte o zníženie hmotnosti a kilá sa na vás držia ako kliešť. Kto, alebo čo spôsobuje problémy s chudnutím?

Téma ako schudnúť je horúca po celý rok. Či už pred letom kvôli plavkám, alebo počas chladných mesiacov kvôli plesovej sezóne. Chceme vyzerať pekne a cítiť sa štíhle no nie vždy sa nám schudnúť podarí. Koho je to vina? Poďme sa pozrieť na fakty, ktoré chudnutie komplikujú.

Možné problémy a výkyvy s vašou hmotnosťou môžu spôsobiť ochorenia ako syndróm polycystických vaječníkov či znížená činnosť štítnej žľazy.

Lenivé vaječníky?

K téme kto za vás priberá sme sa vyjadrili v júnovom čísle magazínu Zdravie. Pozreli sme sa tak hlbšie na to, čo môže vašu snahu o schudnutie zmariť napriek tomu, že prijmete menej energie ako vydáte.

Počuli ste už o syndróme polycystických vaječníkov (PCOS)? Pri tomto ochorení nastávajú hormonálne a metabolické zmeny, ktoré sú súčasťou syndrómu PCOS.

Príčiny vzniku ochorenia nie sú presne objasnené, keďže ide o metabolickú a hormonálnu nerovnováhu . V takom prípade môže nastať priberanie na hmotnosti aj keď je zachovaná negatívna energetická bilancia (príjmete menej energie ako vydáte).

Je dôležité poznať svoj zdravotný stav, ale tiež aj odsledovať, či príčinou priberania nie sú koláčiky alebo časté poháriky vínka. 🙂 Vieme vám pomôcť rozoznať to >>

Lenivá štítna žľaza?

Druhým strašiakom priberania je znížená činnosť štítnej žľazy. Je pravda, že sa z tohto ochorenia priberá a práve to je dôvod prečo sa vám nedarí schudnúť?

Odpoveď je áno aj nie. 

Pokiaľ sa jedná o hypofunkciu štítnej žľazy priberanie je možné, pretože pri tomto ochorení je spomalený metabolizmus tukov, cukrov aj bielkovín. Pokiaľ je však liečba lekárom nastavená správne, ľudský organizmus funguje ako u zdravého človeka bez ochorenia štítnej žľazy.

Takže, ak už ste pod dohľadom lekára a užívate predpísané lieky, vaša šanca schudnúť je rovnaká, ako by ste toto ochorenie nemali. 

Čo s tým? Ako z toho von?

Dôležité je zistiť, či naozaj štítna žľaza a vaječníky môžu za to, že kilá idú nahor alebo ťažko dole. Často za tým môže byť aj zle nastavená diéta, alebo nenápadné pojedanie drobností počas dňa.

Vyskúšajte:

  • jedávať raňajky, obed a večeru v menších množstvách ako obvykle
  • piť 1,5 – 2 litre pitnej vody denne
  • doprajte si 7 – 8 hodín spánku
  • vylúčte z jedálnička vyprážané jedlá a sladkosti
  • obmedzte pitie alkoholu na minimum

Ako to však zistiť a rozoznať čo najrýchlejšie?

Nechajte si zhodnotiť váš stav

Zhodnotením vášho zdravotného a nutričného stravu prostredníctvom online diagnostiky >> vám pomôžeme okamžite zistiť prvotnú príčinu priberania alebo nemožnosti schudnúť.

Po komplexnom zhodnotení vašej zdravotnej a nutričnej anamnézy vám tak ihneď navrhneme potrebné kroky k úspešnej redukcii hmotnosti bez zbytočných komplikácii a straty času.

Vylúčime alebo potvrdíme tak možnosť či za vašim priberaním stojí možný zdravotný problém alebo sa jedná o zlý životný štýl.

Online diagnostika „Kliknúť a odoslať“ >>

 Online diagnostika

Petra Pavuková
Som expertka na zdravú výživu, redukciu hmotnosti a vášnivá cestovateľka. Odborne Vám pomôžem zbaviť sa nezdravých návykov a dosiahnuť ideálnu hmotnosť, aby ste si mohli s ľahkosťou užívať život, ktorý si zaslúžite. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre