Koľko porcií zeleniny a ovocia za deň je akurát?

Doprajete si misku zeleniny k obedu? Je to ok. No väčšina z nás množstvo ovocia a zeleniny, ktorú by sme mali za deň skonzumovať, podceňuje alebo nevie odhadnúť.

Ovocie a zelenina by mali byť prirodzenou dennou súčasťou zdravého jedálnička ľudí.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

Denný príjem sa ale ľudí líši podľa pohlavia, veku a úrovne fyzickej aktivity. Vo všeobecnosti a jednoduchosti platí, že by sme denne mali prijať 3 porcie zeleniny a 2 porcie ovocia.

zelenina a ovocie

V praxi môžeme mať problém odhadnúť koľko je jedna porcia a preto platí, že denný príjem ovocia a zeleniny by mal byť minimálne 400 g.

Ak by sme príjem ovocia a zeleniny mali rozdeliť k jednotlivým jedlám dňa, mohli by sme si k raňajkám pridať napríklad 1 paradajku, k desiate jablko, k obedu brokolicovú polievku a ako prílohu k hlavnému jedlu kapustový šalát, k olovrantu mrkvu a ananás a k večeri papriku alebo listový šalát

Chcete vylepšiť svoj jedálniček? Vypracujeme Vám ho na Vašu mieru >>

Tento všeobecný príklad je uvedený ako minimálny denný príjem ovocia a zeleniny, ktoré potrebujeme pre skvalitnenie a udržanie svojho zdravia.

Potrebujete schudnúť? Otestujte sa v krátkom dotazníku>>

Petra Pavuková
Som expertka na zdravú výživu, redukciu hmotnosti a vášnivá cestovateľka. Odborne Vám pomôžem zbaviť sa nezdravých návykov a dosiahnuť ideálnu hmotnosť, aby ste si mohli s ľahkosťou užívať život, ktorý si zaslúžite. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre