Ako začať cvičiť? Schudnúť z brucha a spevniť zadok?

„Namakaní chlapi, štíhle ženy a celé to predvádzanie tiel, na to sa ja nemôžem pozerať. Išla som prasknúť od závisti. Chcela som sa len zbaviť kopy tuku z môjho brucha a spevniť zadok. Nevedela som však ako. Vieš, ak nemáš trénera, vyzeráš ako dement.“ spomína Lea.

Ak sa spomenie cvičenie, mnohých ihneď napadne fitko. Miestnosť plná strojov, hlasná hudba, mokrý svalovci a celé nám (ženám) to môže prísť také „umelé“.  V dnešnej dobe sa fitness centrá otvárajú vo veľkom, ale…. Pravda je taká, že začínajúce ženy, môže fitko od cvičenia odrádzať. Nenechajte sa však zmiasť ani odradiť. Cvičenie neznamená automaticky navštevovanie posilňovne. Cvičiť môžete doma, v prírode aj v posteli. A začnite ihneď.

Aktívny pohyb ako súčasť zdravého životného štýlu, by mal byť každodennou súčasťou nášho života. Ak nie, je tak ho odporúčam ihneď zaradiť. Prečo?

cvicenie petra pavukova

Aké sú výhody aktívneho pohybu?

 1. Podpora metabolizmu a spaľovania kalórii – Cvičením spaľujeme aj to, čo sme jedením prijali. Ak spálime viac ako sme prijali, budeme chudnúť.
 2. Vylučovanie hormónov šťastia – Pri cvičení sa nám vylučujú hormóny šťastia – endorfíny, preto sa po cvičení cítime tak dobre a dokonca aj šťastne nabití energiou.
 3. Znižovanie rizika neinfekčných ochorení – Cvičením si budujeme imunitu a chránime sa tak preventívne pred neinfekčnými ochoreniami ako sú kardiovaskulárne ochorenia, rakovina prsníka, hrubého čreva a cukrovka.
 4. Zlepšenie psychického stavu – Tým, že sa nám pri cvičení uvoľňujú hormóny endorfíny, zlepšujeme si aj psychický stav. Odbúrava sa stres a napätie, lepšie sa prekrvuje mozog a znižuje sa aj riziko depky či depresií.
 5. Prevencia pred osteoporózou – Cvičenie podporuje rast kostných buniek do 30. – 35. roku života.Pomáha rozvíjať stabilitu, rovnováhu a silu svalstva – cvičenie vás tak chráni pred rizikom pádu s možným následkom zlomenín.
 6. Sila a vitalita – Cvičením si rozvíjame rôzne schopnosti ako obratnosť, stabilitu a budujeme silu. Posilňovaním svalstva pomáhame chrániť kĺby a kĺbové púzdra – sú tak menej namáhané. Ženy sa cvičením pripravujú na tehotenstvo a pôrod.
 7. Samozrejme že, vyriešime aj problém, ako schudnúť z brucha, spevniť zadok a stehná a zbaviť sa celulitídy 🙂

Hlavnou výhodou pohybu pre tých, ktorí chcú schudnúť je podpora metabolizmu a spaľovanie kalórii. Svojimi 20% prispeje pohyb k chudnutiu. Všetky ostatné výhody vnímajte ako bonus. Hlavne je, že spaľujeme. 🙂

Kde začať? Online diagnostika vašej zdravotnej a nutričnej anamnézy vám pomôže určiť správny smer. Vypracujeme vám ju „na počkanie“ TU >>

8 odporúčaní k pohybovej aktivite

 • Vyberte si vhodný druh pohybu z hľadiska druhu, intenzity a trvania. (Zumba?)
 • Zvyšujte telesnú aktivitu postupne, aby vás začiatočná únava neodradila. (2 x týždenne?)
 • Zvyšujte rutinnú aktivitu ako chodenie po schodoch, obmedzte používanie výťahu, dopravných prostriedkov.
 • Začleňte prirodzene pohyb do svojho programu a programu celej rodiny, aby sa vám pohyb zafixoval.
 • Predplaťte si nejaké cvičenie, zapojte sa do nejakého klubu.
 • Nájdite si partnera s ktorým môžete cvičiť, športovať, chodiť na turistiku.
 • V pohybe hľadajte pôžitok, radosť, uvoľnenie a nie len nástroj ako schudnúť.
 • Znižujte nepohybovú aktivitu – sedenie pri televízore, počítači.

Začnite tým, že si premyslíte, čo by vás bavilo a napĺňalo. Zumba? Kruhový tréning? Beh? Bicyklovanie? Plávanie? Prípadne vyskúšajte viacero športov a zostaňte pri tom, na ktorý sa budete vždy tešiť.

Otestujte sa, či naozaj potrebujete chudnúť >>

Začínajte s mierou. Chápem túžbu „rýchlych výsledkov“, ale aj viem, ako rýchlo to môže skončiť. Držte sa pravidla: „Pomaly ďalej zájdeš.“ A nezabudnite si nájsť sparingpartnera – kámošku či priateľa, ktorý s vami bude držať krok a vzájomne sa podporíte.

Cvičenia na chudnutie. Ako najlepšie schudnúť z brucha, spevniť zadok a stehná?

 • rýchla chôdza až beh (a športy tomu podobné ako korčuľovanie, bežkovanie či lyžovanie)
 • bicyklovanie vonku alebo indoor cycling takzvaný spinning
 • plávanie
 • tanec a tanečné cvičenia ako zumba, step
 • HIIT (High Intensity Interval Training)
 • Body Form, Body Attack
 • Tabata
 • alebo rôzne trénerom pripravené cvičenia podporujúce chudnutie

chudnutie z brucha

Ak už máte predstavu, čo by vás bavilo a s kým začnete. Nečakajte! Zavolajte kamoške a dohodnite si hodinu cvičenia spolu.

PS: Cvičenie tvorí len 20% úspechu chudnutia. Jedálniček až 80%! Už ste si stiahli náš TASTY jedálniček na chudnutie? Ak nie, nech sa páči. Sťahujte a vychutnajte si recepty, z ktorých sa chudne TU >>

TASTY jedálniček

Petra Pavuková
Som expertka na zdravú výživu, redukciu hmotnosti a vášnivá cestovateľka. Odborne Vám pomôžem zbaviť sa nezdravých návykov a dosiahnuť ideálnu hmotnosť, aby ste si mohli s ľahkosťou užívať život, ktorý si zaslúžite. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre