Antioxidanty ako ochrana pred UV – žiarením?

Letné dovolenky sú už konečne v plnom prúde 🙂 Viete, prečo je slnko dôležité pre náš organizmus? A súčasne, viete, ako sa chrániť prirodzeným spôsobom, bez chémie, pred nežiadúcimi účinkami UV žiarenia?

Slnenie a vitamín D

Dostatočným denným slnením si naše telo vytvára dôležitý vitamín D, ktorý je spolu s vápnikom kľúčovou živinou pre zdravé kosti a vie spomaliť úbytok kostnej hmoty po 30. – 35. roku života.

Za dostatočné slnenie sa považuje cca 30 minút denne.  V lete sa môžeme vyzliecť do plaviek, v zime stačí ukázať slniečku tvár a ruky.

chudnutie v lete

Jedzte bobule a chráňte sa pred UV žiarením

A ako sa účinne chrániť pred UV žiarením? Zaraďte do svojho jedálnička antioxidanty, vitamín C, E, betakarotén a omega 3 – mastné kyseliny. Antioxidanty slúžia nielen ako ochrana proti UV žiareniu, ale aj proti infekciám a stresu. Podieľajú sa aj na odstraňovaní škodlivín z organizmu.

Vitamín C je jeden z najvýznamnejších antioxidantov, ktorý sa zúčastňuje na ochrane biomembrán, oddeľujúcich bunky nášho tela od okolia. Vitamín E v kombinácii s vitamínom C je dobrou prevenciou pred spálením kože na slnku.

zdravé chudnutie

Využite letnú úrodu a najedzte sa do sýtosti bobuľového ovocia – malín, černíc, čučoriedok, červených a čiernych ríbezlí, jahôd… Dajte si aj papriku bohatú na vitaním C, vlašské orechy bohaté na omega-3 mastné kyseliny a nezabudnite na mrkvu.

Pozor! Vitamín A, na ktorý je mrkva bohatá, je vitamínom rozpustným v tukoch. Pretu si ju napríklad najprv trošku orestujte v kvapke olivového oleja alebo pridajte k nej orechy. Inšpirujte sa naším RECEPTOM.

Mrkvový šalát s ananásom a orechami 🙂

Do misky si nastrúhame dve mrkvy, pridáme pár kociek ananásu a drvené orechy. Úžasná a chutná kombinácia!

Letná grilovačka bez priberania

Pripravili sme pre vás letnú edíciu zdravého a redukčného jedálnička s prílohou o grilovaní ZDARMA. Dozviete sa o grilovaní: všetko o tom ako zdravo grilovať, aké potraviny sú na gril vhodnéaký gril si vybrať + videá aké špeciality pre hostí pripraviť.

V jedálničku sú uvedené aj redukčné dávky pre muža aj ženu. Zistíte tak, ako si vychutnať grilovačku a pritom chudnúť!

Tieto tipy na grilovanie nájdete vo Video – jedálničku TASTY 5+1 TU >>

video jedalnicek

Užívajte dovolenku a starajte sa pritom o svoje telo zvonku aj zvnútra 🙂

Petra Pavuková
Som expertka na zdravú výživu, redukciu hmotnosti a vášnivá cestovateľka. Odborne Vám pomôžem zbaviť sa nezdravých návykov a dosiahnuť ideálnu hmotnosť, aby ste si mohli s ľahkosťou užívať život, ktorý si zaslúžite. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre