Bio potraviny alebo niekedy aj nazývané potraviny z produkcie ekologického poľnohospodárstva sú také potraviny, pri výrobe ktorých neboli použité žiadne:
Za bio potraviny môžeme považovať iba také potraviny, pri výrobe a ich spracovaní ktorých neboli použité žiadne cudzorodé látky (známe ako tzv. ečka – farbivá, konzervanty, ochucovadlá, stabilizátory, arómy a pod.).
Bio potraviny by nemali byť žiadnym spôsobom chemicky ošetrované ani stabilizované. Tieto potraviny musia spĺňať prísne kritéria a nariadenia Rady Európského spoločenstva.
Bio potraviny vznikli v sedemdesiatych rokoch minulého storočia ako marketingový ťah a reakcia na obavu a odpor ľudí na voči konvečne vyrábaným potravinám, pri výrobe ktorých sa vo zvýšenej miere používali chemické hnojivá, postreky (pesticídy), hormóny a antiobiotiká.
Cieľom bolo ponúknuť zákazníkovi „kvalitnejšie a zdravšie potraviny“. Tieto potraviny boli predávané vo vyhradených oddeleniach a regáloch s adekvátnym upozornením, že naozaj ide o iné, zdravšie potraviny, čomu však zodpovedala i cena.
Bola to výborná myšlienka a spočiatku sa to aj pomerne dosť prísne dodržiavalo. Postupom času sa tieto idei a myšlienky „zdravých bio potravín“ stále menej a menej dodržiavali.
Vyzerá to tak, že v bežnej praxi sme sa od pôvodných zásad a kritérií na tieto potraviny veľmi vzdialili.
Dnes nám tu najčastejšie ostala iba ich neadekvátne vysoká cena nezodpovedajúca deklarovaným údajom.
Podľa môjho názoru, čisté bio potraviny asi pravdepodobne nie je možné vyrobiť. Kupovať bio potraviny v celej ponúkanej škále by som ani neodporúčal, vysvetľuje MUDr. Peter Chlebo.
Naviac vieme, že cena bio potravín je často výrazne a neadekvátne premrštená a tak sú pre väčšinu ľudí finančne nedostupné.
Určite však má zmysel kupovať aspoň niektoré z potravín v bio kvalite, ak je možné túto biokvalitu aj potvrdiť alebo preukázať.
Mäso, mlieko, vajíčka (a z nich vyrobené ďalšie potraviny) pochádzajúce z bio chovu majú lepšiu kvalitu.
Pretože zvieratá chované za podmienok ekologického poľnohospodárstva nie sú týrané, nie sú stresované, sú vo voľnom výbehu, nie je nutné pri nich používať rôzne antibiotiká a rastové hormóny.
Ovocie a zelenina je dopestovaná do úplnej zrelosti, čím sa zvýši jej kvalita. Ovocie a zeleninu, ale ani mlieko a mliečne výrobky nie je nutné baliť do rôznych najmä plastových, ale ani hliníkových obalov, čím sa vyhneme kontaminácii potravín z týchto obalov.
ktorí sa venujú ekologickému poľnohospodárstvu.
Bolo by ideálne navštíviť takého farmára a osobne sa presvedčiť o tom, akým spôsobom produkuje svoje potraviny.
Ideálne by bolo, keby farmár alebo výrobca potravín bol z daného regiónu ako my, pretože tým by sme mohli získať plne dozreté ovocie a zeleninu, alebo čerstvé mäso alebo iné potraviny bez nutnosti akejkoľvek stabilizácie a chemického ošetrenia týchto potravín.
Spomínané potraviny patria k zoznamu najviac znečistených potravín. Pridávané hormóny, antibiotiká, pesticídy a ďalšie znečisťujúce látky vám stoja za to, aby ste sa zamerali na organické varianty. Prospeje to vášmu zdraviu. 🙂
Ak máte možnosť pestovať ovocie a zeleninu vo vlastnej záhradke a kúpiť vajíčka či sliepky od ľudí, ktorí ich chovajú doma, ste vo veľkej výhode. Viete s istotou čo jete. 🙂