Aquaholizmus, alebo pitný režim v lete

Je leto a ženy začínajú chudnúť  – mnohé z nich sa nalievajú vodou s cieľom hydratácie, aby zaplnili žalúdok radšej vodou ako jedlom. Výsledkom je edém, čo je opuch organizmu.

Ten sa zhoršuje s vyšším príjmom soli či sodíka, čo vedie k ešte väčšiemu zadržiavaniu tekutín v tele. Telo sa môže intoxikovať, keďže sa nevie vysporiadať s vysokým príjmom tekutín.

Mala som v lete prípad dvoch žien, ktoré si s túžbou schudnúť neúmerne samovoľne zvýšili príjem tekutín nad dennú normu. Boli prirodzene hladné a tak siahali večer po solených arašidoch.

Táto kombinácia je veľmi nebezpečná, keďže soľ zadržiava vodu v tele a pokiaľ jej pijete viac ako by ste mali, výsledok je opuch nie chudnutie.

Ak zalievate telo vodou, nenastáva správna resporpcia látok z potravy, ale ich vylučovanie spolu s vodou von z organizmu.“

Prinášam Vám môj exkluzívny rozhovor z júlového šísla časopisu Zdravie o pitnom režime! 🙂 Originál v PDF nájdete TU >>

Koľko vody naše telo potrebuje?

Správne je vypiť 0,35 – 0,4 litra čistej vody na každých 10 kilogramov telesnej hmotnosti. Pime vodu pravidelne, najednoduchšie je pravidlo 7 – 8 pohárov denne.

Naraz by sme nemali piť veľké množstvo na jeden dúšok, napríklad až 0,5 litra. Veľké množstvo vody naraz nie je dobre stráviteľné. Vyprázdenenie žalúdka sa zabrzdí a tekutina sa nedostane tam kam by mala a preto…

Príjem tekutín si rozložme na celý deň. 🙂

Prvý pohár 2,5 dcl vypime hneď po prebudení najlepšia je vlažná až teplá voda a posledný pohár vypime 1 – 2 hodiny pred spaním. Piť by sme mali pohár vody každé 2 hodiny. 3 – 4 poháre doobeda, z toho je posledný pohár cca 30 minút pred obedom a následne 2 – 3 poháre popoludní.

Nemali by sme piť tekutiny počas jedla, najmä nie studené nápoje. Následkom zriedenia tráviacich štiav sa spomalí trávenie. 

Pokiaľ sú horúce letné dni, alebo máme zvýšenú pohybovú aktivitu, je pre nás nutné zvýšiť príjem tekutín nad 2,5 – 3 litre vody denne.

Je samozrejmé, že príjem vody u každého z nás môže kolísať, nakoľko individuálnu potrebu tekutín ovplyvňuje množstvo faktorov ako je vek, hmotnosť, pohlavie, fyzická záťaž, zdravotný stav atď. Takže hoci niektorí ľudia potrebujú cca 8 pohárov vody denne, niektorým stačí menej, niektorí potrebujú viac.

Farba moču je veľmi dobrý spôsob hodnotenia dostatku tekutín. Ak je farba tmavo žltá až oranžová, je potrebné pitný režim zvýšiť. Svetlo žltá farba indikuje dostatok tekutín. 

Celý rozhovor z júloveho čísla časopisu Zdravie nájdete TU >>

Všetkého veľa škodí, aj vody

Pitie veľkého množstva tekutín počas jedla však prináša viacero problémov – riedi tráviace šťavy a enzýmy, potrava prechádza zo žalúdka do čreva skôr, než bola dostatočne natrávená, privádza do žalúdka vzduch, ktorý spôsobuje grganie. Toto všetko má za následok nielen poruchy trávenia, ale aj zhoršené využívanie energie.

Existuje však aj nezdravý pitný režim. Nadmerná konzumácia vody, tzv. intoxikácia, je škodlivá.

Veľké množstvo vody v tele zaťaží obličky, aj bunky. Najmä tie v mozgu.

Známy je príklad, keď istá britská bežkyňa skolabovala po absolvovaní maratónu a dostala edém mozgu. Jej organizmus to nevydržal a skolaboval pre vysoký príjem vody.

Vodu nič nenahradí.

Žiadne drinky, káva, čaje ani alkohol. Dokonca ani ovocné šťavy alebo džúsy. 

Čistá voda neobsahuje kalórie ani kofeín, alkohol, bublinky, ktoré organizmus zaťažujú.

Pre udržanie hmotnosti alebo chudnutie je najlepšia čistá pitná voda, pretože neobsahuje kalórie a nepriberá sa z nej.

Presladené limonády príliš zaťažujú žalúdok. Cukor spomaľuje vstrebávanie vody a berie telu tekutinu na svoje spracovanie. Je v nich veľké množstvo cukru, ktoré nevedia spracovať ani obličky zdravého človeka. Cukor sa vylúči ho do moču a nasáva na seba vodu, ktorú by inak oblička zadržala a straty sa zbytočne zvyšujú.

A čo pivo a mlieko?

Pivo obsahuje vitamíny skupiny B a obsahuje aj látky, ktoré podporujú tvorbu žalúdočných štiav, uľahčujú trávenie, avšak pre každodenné pitie je vzhľadom na obsah alkoholu nevhodné.

Pri pití alkoholu sa množstvo vymočených tekutín zvyšuje. Alkohol, ale aj kofeín v káve a teín v čiernom čaji pôsobia močopudne a tak sú pri ich pití straty tekutín zväčša podstatne vyššie ako ich príjem.

Mlieko nie je nápoj. Je to potravina, ktorá vyžaduje zložité trávenie.

Bublinky? 🙂

Veľmi presýtené nápoje oxidom uhličitým taktiež nie sú vhodné, lebo dráždia žalúdok a bublinky vyvolávajú tlak na bránicu

Studené v lete

Nápoje, ktoré konzumujeme, by mali mať určité vlastnosti. Najmä v lete nesmú byť príliš studené. Vlažné nápoje prechádzajú telom postupne, a osviežia ho. 🙂

Celý rozhovor z júloveho čísla časopisu Zdravie nájdete TU >>

Ako podporiť prirodzené chudnutie?

Túžite prirodzene schudnúť, ale neviete ako na to?

Stresuje Vás zmena a bojíte sa opustiť staré zvyky?

Milujete sladké a zároveň chcete schudnúť. Zdá sa Vám to ako neuskutočniteľný sen?

eBook 5 krokov ako chudnúť bez diéty Vám pomôže schudnúť prirodzene, bez hladu >>

Petra Pavuková
Som expertka na zdravú výživu, redukciu hmotnosti a vášnivá cestovateľka. Odborne Vám pomôžem zbaviť sa nezdravých návykov a dosiahnuť ideálnu hmotnosť, aby ste si mohli s ľahkosťou užívať život, ktorý si zaslúžite. Môj príbeh si prečítajte tu >>
Komentáre